Zavádí facebook novou cenzuru? Ne! Ale kam zmizel mlíkař?!

24. 08. 2018 17:25:46
"Vypadá to skoro, jako kdyby facebook odlaďoval nový cenzurní algoritmus a měl v něm nějaké chybky"... smáli jsme se včera, ale dost rychle nás to přešlo. Vtip se začal podobat realitě!

Ve čtvrtek se facebook zbláznil. Desítky přátel hlásily, že jim nejde nic zveřejnit, zejména odkazy na cokoliv na internetu - články o počasí, odkazy sdílené z Novinek nebo ČT, odkazy na videa z rodinných akcí. Všechno bylo blokované jako spam. Smáli jsme se: "Chtěli nenápadně cenzurovat závadné odkazy jako v Německu a nějak se jim to zvrhlo". A pak nás smích přešel.

U osobních profilů nešlo ve čtvrtek sdílet žádné odkazy na internetové stránky, vše bylo okamžitě zablokováno s tím, že jde o spam. Po "odvolání se" se občas podařilo obsah nasdílet. Tohle prý byla globální závada...

Během posledních 48 hodin ale také zmizely stránky Naštvané matky, Zeman můj prezident, Český Patriot, Otevřené oči a fakticky i NE.cz, která je teď funkční, ale nejdou na ni přidávat nové příspěvky.

Miloš Zeman můj prezident -50 000 fanoušků
Naštvané matky -43 000 fanoušků.
NE-CZ -18 000 fanoušků.
Otevřené oči -17 000 fanoušků.

Dvě větší stránky dál zasáhlo ze strany facebooku omezení publikační činnosti: mají už několik dní znemožněno postovat jakýkoliv příspěvek (pod záminkou spam nebo příliš rychle přidávání), nebo na ně FB aplikuje shadow banning.

Co to znamená? Jakýkoliv sdílený odkaz má v podstatě nulový dosah. Lidem, co stránku sledují, se nezobrazí, když se dívají co je nového. Vidí ho jen, když navštíví přímo stránku.

Odkazy "ven" na jakoukoliv internetovou stránku jsou navíc blokovány, takový příspěvek se nedá publikovat vůbec. Takže nemůžete sdílet žádný článek.

Tolik náhod skoro vypadá na provozní obtíže při ladění nového cenzorského algoritmu. Zvlášť v souvislosti se zprávou ze středy, že fb aktuálně zavádí opatření kopírující částečně čínský "personal rating"... Ano, Facebook začal hodnotit své uživatele podle důvěryhodnosti. Chce tak bojovat proti dezinformacím. Tvrdí, že si takto prověřují osoby, které posílají udání na závadné stránky. Jakože jestli udavači udávají podle pravidel a neudávají jen to, co se jim nelíbí. Ale čert ví, jaká je realita? V Číně má takový personal rating každý. A hodnotí se co čtete, co sdílíte i s kým se přátelíte.

A mimochodem, všimli jste si, že by proti čínským metodám personal ratingu protestovali naši "bojovníci proti totalitě", kteří jinak při slově Čína vidí rudě?? Čínský systém byl označen jako "dohled Velkého Bratra". A pak ho v tichosti převzal pokrytecký Zuckerberg.

Na praktikování shadow banningu si opakovaně, dlouhodobě a oprávněně stěžují konzervativní stránky a publicisté v USA. Minulý týden tak například na shadow ban upozornil americký konzervativní think tank "Prager U": Posledních devět příspěvků zobrazil facebook třem (!) ze tří miliónů fanoušků! Facebook se musel omluvit za "nedopatření". Ale ta se stávají poněkud jednostranně... Zřejmě i na to reagoval prezident Trump, když zkritizoval sociální sítě za diskriminaci pravicových a konzervativních názorů.

Možná vás bude ještě zajímat, že "shadow banning" se řešil i u nás, letos před prezidentskou volbou. Freemaily patřící pod Bakalovu Ekonomii cenzurovaly sdílení odkazů na "ideologicky závadná" média v osobní poště. Poté co se to provalilo, se vymluvily na "chybné nastavení" spam filtru. https://www.piratskelisty.cz/clanek-1837-antispam-nebo-cenzura Shadow banning má totiž tu krásnou vlastnost, že je nenápadný. A vždycky se můžete zkusit vymluvit na "technickou závadu".

Tak je to u nás jenom výpadek a "souvislá řada náhod", nebo je v tom i něco dalšího?!
A kam zmizel mlíkař?!

A nebylo by lepší se na celou cenzuru a šmírování a osobní a ideová hodnocení prostě vykašlat, a začít fungovat zase jako ve svobodném světě, bez Velkého Bratra?

Autor: Eva Svobodová | pátek 24.8.2018 17:25 | karma článku: 44.57 | přečteno: 4817x


Další články blogera

Eva Svobodová

Syrští sirotci? Nebo zase další "bradyáda"?

Předvolební vřava kolem hypotetických padesáti syrských sirotků připomíná nějaké absurdní drama. Jako bychom se vrátili o čtyři roky zpátky, kdy v české kotlince zuřil nesmiřitelný boj Lepších Lidí s "rasisty a xenofoby".

18.9.2018 v 11:25 | Karma článku: 45.34 | Přečteno: 3583 | Diskuse

Eva Svobodová

Pusťte nás na ně: Prostě je necháme smazat!

Jste strana, která má jako hlavní bod programu svobodu internetu a heslo Pusťte nás na ně! No a za tu svobodu internetu bojujete tak, že si objednáte nelegální likvidaci stránky, která vás paroduje. Jak na to?

5.9.2018 v 14:28 | Karma článku: 43.21 | Přečteno: 5792 | Diskuse

Eva Svobodová

To udělali Češi Čechům: poučíme se z normalizace?

49. výročí normalizace. Přes dvacet let teroru a totalitní šikany, kterou prováděli angažovaní ČEŠI ČECHŮM. Bude po vlně protiruské hysterie vůle připomínat i tuhle etapu? A nepřipomíná vám náhodou něčím současnost?

22.8.2018 v 19:27 | Karma článku: 35.17 | Přečteno: 1497 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Skandál na Miss Earth 2018

Třetího listopadu se bude konat ve filipínské Manile soutěž Miss Earth 2018. Českou republiku reprezentuje sličná Pražanka Tereza Křivánková. Má štěstí – nemusí řešit absurdní problém jako její kolegyně z Libanonu.

17.10.2018 v 21:49 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 633 | Diskuse

Jan Pražák

Výchova dítěte dvěma osobami stejného pohlaví

Mohou dva lidé stejného pohlaví vychovat dítě tak, že z něj jednou bude slušný, poctivý, sebevědomý a soběstačný člověk? Nebo z něj vychovají zamindrákované individuum se spoustou dalších negativních vlastností?

17.10.2018 v 20:11 | Karma článku: 16.61 | Přečteno: 560 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak se proměnila hvězdička Novy v supernovu

Mám rád film Pulp Fiction. Tarantino si zahrál malou roli ve scéně s kávou. Hodně smetany, hodně cukru si od něj vyžádal Wolf. Kdybych natočil film,měl bych tam podobnou scénu. Jen replika by byla jiná. Žádný oheň, hodně Smetany

17.10.2018 v 19:34 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 655 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pojďme tu hradní žumpu ignorovat!

Je krásný podzim. Barevný, prosluněný a hřejivý. Jen z Hradu občas jde zápach, který se snaží o jediné. Sdělení, že ještě žijí a slovník dlaždiče vždy zabere. Nic proti dlaždičům, i ti se jistě červenají.

17.10.2018 v 19:10 | Karma článku: 22.67 | Přečteno: 502 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co dělat se sprostým presidentem?

Máme u nás samolibého sprostého muže jménem Miloš Zeman, který si svou vulgaritu na veřejnosti užívá a upřímně přiznává, že ho prostě baví provokovat. Problémem ale je, že se nejedná o bezvýznamného muže, ale o presidenta země!

17.10.2018 v 17:58 | Karma článku: 23.76 | Přečteno: 649 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 41.22 Průměrná čtenost 6467

Chodím po světě, dívám se a ptám se. Jak to všechno funguje? Proč píšou noviny to, co píšou? Co bylo předtím? Jaké jsou souvislosti? A komu to prospěje?  Kdo se ptá, nezůstane hloupý. Kdo se ptá, nemusí se nechat vést a věřit. Kdo se ptá, najde svoji vlastní cestu. Jdete se mnou?

Najdete na iDNES.cz