To udělali Češi Čechům: poučíme se z normalizace?

22. 08. 2018 19:27:35
49. výročí normalizace. Přes dvacet let teroru a totalitní šikany, kterou prováděli angažovaní ČEŠI ČECHŮM. Bude po vlně protiruské hysterie vůle připomínat i tuhle etapu? A nepřipomíná vám náhodou něčím současnost?

Rok po obsazení vojsky Varšavské smlouvy: "21. srpna 1969 – 5 mrtvých, desítky postřelených, 2400 zadržených, a to nikoliv okupanty, ale českými Lidovými milicemi a armádou. Den poté, 22. srpna pak vše legalizovalo Federální shromáždění tzv. pendrekovým zákonem, který platil do 31. prosince 1969 a umožňoval zadržet zatčené až na 21 dní, zvýšit trestní sazby, vyhazovat lidi z práce a studenty ze škol. Několik set osob bylo kvůli tomuto zákonu odsouzeno ještě konce roku ve speciálním zkráceném řízení. Represivní opatření podepsali všichni nejvyšší činitelé, i tehdejší předseda parlamentu Alexander Dubček, dnes adorovaný..." píše M. Macek

Ano, nejhorší škody na nás, na duši národa, jsme napáchali my sami. A nejsou to jen strany, které přímo vzývají totalitu a nijak se s tím netají. Osobně se domnívám, že pokud by se dostali k moci třeba různí (velmi konkrétní, ale nebudu jmenovat) "bojovníci proti totalitě", máme tu normalizaci a kádrové čistky zase. Mají totiž plno řečí o boji proti Rusku, totalitě a komunismu, ale chovají se jako tehdy komunističtí kádrováci a domovní důvěrníci: udávají, zastrašují a likvidují ty, kdo nedělají přesně to, co oni chtějí. Ve jménu ideologie, ve jménu pokroku. Malý příklad?

Pro vaše dobro

Žádná totalita nevolá po útlaku, ale po spravedlnosti a pokroku. K výročí začátku normalizace nám naši "lepší lidé" připravili její názornou ukázku:

Zařídili likvidaci stránky, která zveřejnila satiru na práci státní ideopolicie Hate Free Culture. Protože to není nic zakázaného, zlikvidovali je pod falešnými důvody (co mi to připomíná?) nahlašovací kampaní, kterou hromadně označovali všechny příspěvky za závadné. Likvidace z nenávisti k humoru, ke svobodnému myšlení mimo rámec ideologických škatulek. (co mi to připomíná?) Mimochodem, ta fanatická nenávist ke skupině občanů, kteří "se provinili" odlišným názorem, je děsivá a nese všechny znaky totalitní kolektivní nenávisti: nálepkování, dehumanizace, vylučování ze společnosti a podněcování nenávisti vůči „těm druhým“.

Profesor Zimbardo: „Dehumanizace nastává vždy, když některé lidské bytosti považují jiné lidské bytosti za vyloučené z morálního řádu lidské existence.“

Od argumentace k likvidační válce - v informačním prostoru.

Také jste si všimli, že za poslední dva-tři roky zmizela diskuse? Že debaty jsou čím dál vyhrocenější, nenávistnější? Že už nikoho nezajímají fakta, ale ze všech stran běží pustá agitace, útok na emoce, nutící vás vybrat si jednu z nesmiřitelných stran - Dobro, nebo Podlidi?

Stejnou dikci bychom našli v někdejším normalizačním Rudém právu. Takový Facebook už dávno není zábavní platforma, ale médium se stejným významem jako tisk nebo televize. A tohle je válka nové generace, kde neteče krev, ale kde jste orwellovsky vyzmizíkováni z veřejného prostoru. Už dávno nejde o argumenty, ani o fakta. Jde o možnost je vůbec sdělit. O samotnou existenci. A nejen tu virtuální. Pokud nebudeme reagovat, budeme vymazáni nejen z diskusí, ale i z politiky, ze společnosti, z veřejného života. Zmizíme, aniž bychom k tomu mohli aspoň něco říci.

"Moudřejší ustoupí" je totiž v případě likvidační války blbost. Vítězí ten, kdo přežije. A intelektuálové, kteří marně varovali před totalitou, zmizeli jako první. Psaní do šuplíku, profesní a společenská likvidace, jejich názory přestaly existovat, jejich jméno se nesmělo objevit, jako by nikdy neexistovali. A sousedi vedle zatím dál pěstovali skalničky a "nějaké hádky" je nezajímaly...

"Zaujmi ideový postoj!"

Proto mi někteří lidé připadají jako za normalizace. Budou tvrdit, že bojují proti totalitě, za lepší budoucnost pro všechny. Budou toužit, aby všichni pochodovali v jednom šiku, pod jednou vlajkou Pokroku. Nebudou tolerovat odlišné názory. A budou se bát humoru, satiry a parodie. Budou vás nenávidět za to, že existujete a myslíte. Budou nenávidět i vaši rodinu, přátele, zaměstnavatele. Budou vás zastrašovat, cenzurovat, kriminalizovat, nutit k autocenzuře. Udělají všechno pro to, abyste se báli ozvat. Zkusí vás skandalizovat a očernit, aby se vás lidé štítili a báli. Nebo vás nechají v tichosti zmizet, aby si toho nikdo nevšiml. A při tom všem budou žvanit o Dobru a Pokroku.

Pokrokářská totalita totiž funguje pořád stejně. Ať už se jmenuje nacismus, komunismus nebo jinak. Nenechte se zmanipulovat. Nenechte se dotlačit k tomu, že "musíte zaujmout postoj" a "vybrat si stranu". Nemusíte. můžete na nějaké jejich lynčovací škatulky zvysoka kašlat.

A jako tenkrát můžete buď ve "vnitřní emigraci" na chatě okopávat skalničky, nikomu neříkat, co si myslíte a učit děti, ať ve škole "proboha mlčí, jinak budou mít problémy". A nebo se ozývat ve chvíli, kdy vám k tomu velí svědomí.

A nezapomeňte, že jediná cesta z toho jsou - pořád ještě - demokratické volby. Volte nebo kandidujte. A pokud nebudete dřív nějakou nenávistnou letkou umlčeni, nahlášeni, smazáni, zneviditelnění, aby vaše názory nemohly zaznít, tak třeba vyhrajete. Jsou země, kde se to už podařilo.

Autor: Eva Svobodová | středa 22.8.2018 19:27 | karma článku: 35.17 | přečteno: 1497x


Další články blogera

Eva Svobodová

Syrští sirotci? Nebo zase další "bradyáda"?

Předvolební vřava kolem hypotetických padesáti syrských sirotků připomíná nějaké absurdní drama. Jako bychom se vrátili o čtyři roky zpátky, kdy v české kotlince zuřil nesmiřitelný boj Lepších Lidí s "rasisty a xenofoby".

18.9.2018 v 11:25 | Karma článku: 45.34 | Přečteno: 3583 | Diskuse

Eva Svobodová

Pusťte nás na ně: Prostě je necháme smazat!

Jste strana, která má jako hlavní bod programu svobodu internetu a heslo Pusťte nás na ně! No a za tu svobodu internetu bojujete tak, že si objednáte nelegální likvidaci stránky, která vás paroduje. Jak na to?

5.9.2018 v 14:28 | Karma článku: 43.21 | Přečteno: 5792 | Diskuse

Eva Svobodová

Zavádí facebook novou cenzuru? Ne! Ale kam zmizel mlíkař?!

"Vypadá to skoro, jako kdyby facebook odlaďoval nový cenzurní algoritmus a měl v něm nějaké chybky"... smáli jsme se včera, ale dost rychle nás to přešlo. Vtip se začal podobat realitě!

24.8.2018 v 17:25 | Karma článku: 44.57 | Přečteno: 4817 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Skandál na Miss Earth 2018

Třetího listopadu se bude konat ve filipínské Manile soutěž Miss Earth 2018. Českou republiku reprezentuje sličná Pražanka Tereza Křivánková. Má štěstí – nemusí řešit absurdní problém jako její kolegyně z Libanonu.

17.10.2018 v 21:49 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 650 | Diskuse

Jan Pražák

Výchova dítěte dvěma osobami stejného pohlaví

Mohou dva lidé stejného pohlaví vychovat dítě tak, že z něj jednou bude slušný, poctivý, sebevědomý a soběstačný člověk? Nebo z něj vychovají zamindrákované individuum se spoustou dalších negativních vlastností?

17.10.2018 v 20:11 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 569 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak se proměnila hvězdička Novy v supernovu

Mám rád film Pulp Fiction. Tarantino si zahrál malou roli ve scéně s kávou. Hodně smetany, hodně cukru si od něj vyžádal Wolf. Kdybych natočil film,měl bych tam podobnou scénu. Jen replika by byla jiná. Žádný oheň, hodně Smetany

17.10.2018 v 19:34 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 657 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pojďme tu hradní žumpu ignorovat!

Je krásný podzim. Barevný, prosluněný a hřejivý. Jen z Hradu občas jde zápach, který se snaží o jediné. Sdělení, že ještě žijí a slovník dlaždiče vždy zabere. Nic proti dlaždičům, i ti se jistě červenají.

17.10.2018 v 19:10 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 504 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co dělat se sprostým presidentem?

Máme u nás samolibého sprostého muže jménem Miloš Zeman, který si svou vulgaritu na veřejnosti užívá a upřímně přiznává, že ho prostě baví provokovat. Problémem ale je, že se nejedná o bezvýznamného muže, ale o presidenta země!

17.10.2018 v 17:58 | Karma článku: 23.76 | Přečteno: 650 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 41.22 Průměrná čtenost 6467

Chodím po světě, dívám se a ptám se. Jak to všechno funguje? Proč píšou noviny to, co píšou? Co bylo předtím? Jaké jsou souvislosti? A komu to prospěje?  Kdo se ptá, nezůstane hloupý. Kdo se ptá, nemusí se nechat vést a věřit. Kdo se ptá, najde svoji vlastní cestu. Jdete se mnou?

Najdete na iDNES.cz