Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

To udělali Češi Čechům: poučíme se z normalizace?

22. 08. 2018 19:27:35
49. výročí normalizace. Přes dvacet let teroru a totalitní šikany, kterou prováděli angažovaní ČEŠI ČECHŮM. Bude po vlně protiruské hysterie vůle připomínat i tuhle etapu? A nepřipomíná vám náhodou něčím současnost?

Rok po obsazení vojsky Varšavské smlouvy: "21. srpna 1969 – 5 mrtvých, desítky postřelených, 2400 zadržených, a to nikoliv okupanty, ale českými Lidovými milicemi a armádou. Den poté, 22. srpna pak vše legalizovalo Federální shromáždění tzv. pendrekovým zákonem, který platil do 31. prosince 1969 a umožňoval zadržet zatčené až na 21 dní, zvýšit trestní sazby, vyhazovat lidi z práce a studenty ze škol. Několik set osob bylo kvůli tomuto zákonu odsouzeno ještě konce roku ve speciálním zkráceném řízení. Represivní opatření podepsali všichni nejvyšší činitelé, i tehdejší předseda parlamentu Alexander Dubček, dnes adorovaný..." píše M. Macek

Ano, nejhorší škody na nás, na duši národa, jsme napáchali my sami. A nejsou to jen strany, které přímo vzývají totalitu a nijak se s tím netají. Osobně se domnívám, že pokud by se dostali k moci třeba různí (velmi konkrétní, ale nebudu jmenovat) "bojovníci proti totalitě", máme tu normalizaci a kádrové čistky zase. Mají totiž plno řečí o boji proti Rusku, totalitě a komunismu, ale chovají se jako tehdy komunističtí kádrováci a domovní důvěrníci: udávají, zastrašují a likvidují ty, kdo nedělají přesně to, co oni chtějí. Ve jménu ideologie, ve jménu pokroku. Malý příklad?

Pro vaše dobro

Žádná totalita nevolá po útlaku, ale po spravedlnosti a pokroku. K výročí začátku normalizace nám naši "lepší lidé" připravili její názornou ukázku:

Zařídili likvidaci stránky, která zveřejnila satiru na práci státní ideopolicie Hate Free Culture. Protože to není nic zakázaného, zlikvidovali je pod falešnými důvody (co mi to připomíná?) nahlašovací kampaní, kterou hromadně označovali všechny příspěvky za závadné. Likvidace z nenávisti k humoru, ke svobodnému myšlení mimo rámec ideologických škatulek. (co mi to připomíná?) Mimochodem, ta fanatická nenávist ke skupině občanů, kteří "se provinili" odlišným názorem, je děsivá a nese všechny znaky totalitní kolektivní nenávisti: nálepkování, dehumanizace, vylučování ze společnosti a podněcování nenávisti vůči „těm druhým“.

Profesor Zimbardo: „Dehumanizace nastává vždy, když některé lidské bytosti považují jiné lidské bytosti za vyloučené z morálního řádu lidské existence.“

Od argumentace k likvidační válce - v informačním prostoru.

Také jste si všimli, že za poslední dva-tři roky zmizela diskuse? Že debaty jsou čím dál vyhrocenější, nenávistnější? Že už nikoho nezajímají fakta, ale ze všech stran běží pustá agitace, útok na emoce, nutící vás vybrat si jednu z nesmiřitelných stran - Dobro, nebo Podlidi?

Stejnou dikci bychom našli v někdejším normalizačním Rudém právu. Takový Facebook už dávno není zábavní platforma, ale médium se stejným významem jako tisk nebo televize. A tohle je válka nové generace, kde neteče krev, ale kde jste orwellovsky vyzmizíkováni z veřejného prostoru. Už dávno nejde o argumenty, ani o fakta. Jde o možnost je vůbec sdělit. O samotnou existenci. A nejen tu virtuální. Pokud nebudeme reagovat, budeme vymazáni nejen z diskusí, ale i z politiky, ze společnosti, z veřejného života. Zmizíme, aniž bychom k tomu mohli aspoň něco říci.

"Moudřejší ustoupí" je totiž v případě likvidační války blbost. Vítězí ten, kdo přežije. A intelektuálové, kteří marně varovali před totalitou, zmizeli jako první. Psaní do šuplíku, profesní a společenská likvidace, jejich názory přestaly existovat, jejich jméno se nesmělo objevit, jako by nikdy neexistovali. A sousedi vedle zatím dál pěstovali skalničky a "nějaké hádky" je nezajímaly...

"Zaujmi ideový postoj!"

Proto mi někteří lidé připadají jako za normalizace. Budou tvrdit, že bojují proti totalitě, za lepší budoucnost pro všechny. Budou toužit, aby všichni pochodovali v jednom šiku, pod jednou vlajkou Pokroku. Nebudou tolerovat odlišné názory. A budou se bát humoru, satiry a parodie. Budou vás nenávidět za to, že existujete a myslíte. Budou nenávidět i vaši rodinu, přátele, zaměstnavatele. Budou vás zastrašovat, cenzurovat, kriminalizovat, nutit k autocenzuře. Udělají všechno pro to, abyste se báli ozvat. Zkusí vás skandalizovat a očernit, aby se vás lidé štítili a báli. Nebo vás nechají v tichosti zmizet, aby si toho nikdo nevšiml. A při tom všem budou žvanit o Dobru a Pokroku.

Pokrokářská totalita totiž funguje pořád stejně. Ať už se jmenuje nacismus, komunismus nebo jinak. Nenechte se zmanipulovat. Nenechte se dotlačit k tomu, že "musíte zaujmout postoj" a "vybrat si stranu". Nemusíte. můžete na nějaké jejich lynčovací škatulky zvysoka kašlat.

A jako tenkrát můžete buď ve "vnitřní emigraci" na chatě okopávat skalničky, nikomu neříkat, co si myslíte a učit děti, ať ve škole "proboha mlčí, jinak budou mít problémy". A nebo se ozývat ve chvíli, kdy vám k tomu velí svědomí.

A nezapomeňte, že jediná cesta z toho jsou - pořád ještě - demokratické volby. Volte nebo kandidujte. A pokud nebudete dřív nějakou nenávistnou letkou umlčeni, nahlášeni, smazáni, zneviditelnění, aby vaše názory nemohly zaznít, tak třeba vyhrajete. Jsou země, kde se to už podařilo.

Autor: Eva Svobodová | středa 22.8.2018 19:27 | karma článku: 35.36 | přečteno: 1546x

Další články blogera

Eva Svobodová

Pražská apokalypsa, den 34: Obětujte důchodce!

Lidem z té „karantény“ už fest přeskakuje. Někteří dospěli k názoru, že nechat pomřít důchodce, aby se mohlo konečně zase chodit do fitka, je vlastně OK. Protože ekonomika je důležitější.

3.4.2020 v 13:13 | Karma článku: 35.35 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Eva Svobodová

Pražská apokalypsa, den 17: Blbá nálada je tady.

Rozkazy jsou vydány, všichni připravení v zákopech s rouškami a domácí dezinfekcí čekají co přijde dál. Čas se zastavil, nejde nic plánovat, poslední dny se měnila situace každý den.To, jak si vedeme, se dozvíme nejdřív za týden.

17.3.2020 v 20:47 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 454 | Diskuse

Eva Svobodová

Pražská apokalypsa, den 13: jen samá pozitiva a životní jistoty!

Pátek třináctého, třináctý den koronavirové epidemie, to už si zaslouží jen samé pozitivní zprávy! Co asi?! Něco se najde... ale pravda, musí se trochu hledat :-) Zavřené hranice, ticho z EU, solidarita...

13.3.2020 v 16:43 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 646 | Diskuse

Eva Svobodová

Pražská apokalypsa, den 11: Světlo na konci tunelu.

Čína, Japonsko a Jižní Korea už jdou z nejhoršího, nárůst nemocných se zpomaluje. Nejvíc případů na milión obyvatel teď má Itálie. Čína už je až osmá, my stoupáme na 28. místo. Vycházející hvězdou epidemie je Německo.

11.3.2020 v 15:44 | Karma článku: 43.47 | Přečteno: 6261 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Ďuran

Neřešitelný problém

Doba koronavirová změnila naše životy. Ten můj teda určitě. Osobně mám problém třeba s rouškami, bez nichž dnes ze svých domovů nevycházíme. Špatně se v nich pije, o tom, že bych si zapálil cigaretu, ani nemluvím.

4.4.2020 v 6:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Rudý Zeman“ od Jaroslava Kmenty

Excelentní kniha renomovaného novináře Jaroslava Kmenty s precizní znalostí českého politického prostředí přináší ucelený pohled na presidenta naší země Miloše Zemana. Kauzy, pády, lži, finance SPOZ a jeho nejbližší lidé.

3.4.2020 v 23:35 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 451 | Diskuse

Oto Kaděrka

... co s těmi co nebrečí ....

Tak už se snad dobereme konce zmatků, kdy se vybírají mezi všemi postiženými ti, které odškodníme. Mne by zajímalo jak k tomu přijdou ti, kteří vybráni nebudou ?

3.4.2020 v 22:10 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 360 | Diskuse

Vilém Ravek

Sestřička z Thomayerovy nemocnice.

Sestrička z Kramárov – hrála se v devadesátých letech ve všech rádiích. Já teď však intenzivně myslím na jinou sestřičku. Na sestřičku z Thomayerovy nemocnice, o které nejspíše nikdo žádný písňový text nesloží.

3.4.2020 v 18:55 | Karma článku: 29.59 | Přečteno: 922 | Diskuse

Jiří Turner

Líbí se ti pomník Koněva? Tak se ti líbí vliv Sovětského svazu na naše novodobé dějiny!

Myslím si, že pokud se někomu Koněvova socha líbí, svědčí to pouze o jeho poněkud pochybném vkusu. Pokud ale s jejím odstraněním někdo nesouhlasí, tak možná jen zavírá oči před tím, co všechno tento pomník symbolizuje.

3.4.2020 v 18:19 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 608 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 31.82 Průměrná čtenost 6278

Chodím po světě, dívám se a ptám se. Jak to všechno funguje? Proč píšou noviny to, co píšou? Co bylo předtím? Jaké jsou souvislosti? A komu to prospěje?  Kdo se ptá, nezůstane hloupý. Kdo se ptá, nemusí se nechat vést a věřit. Kdo se ptá, najde svoji vlastní cestu. Jdete se mnou?

Najdete na iDNES.cz