Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Rasismus na fotbale nebo HateFree fail?

23. 09. 2016 11:56:38
To vám bylo křiku, že na Bohemce jsou rasisti, když nechtěli na stadiónu osvětovou besídku s filmem... A to je vám najednou ticho, když o politický aktivismus ve sportu nestáli ani na Lužánkách... O co tady jde?

Co se dělo? Noviny měly jasno: Bohemians zrušili promítání filmu o romských fotbalistech. Na žádost a hrozby naštvaných fanoušků. Těch normálních, žádných "ultras". Takže RASISMUS NA BOHEMCE!

Vážně? Zrovna na Bohemce? Akci pořádala neoblíbená státní agentura pro dohled nad čistotou myšlení HateFree Culture. Co když lidi hlavně nechtěli politicky zabarvenou agitaci ve sportovním prostoru? Jak řekl předseda Družstva fanoušků Bohemians, Luděk Provazník: "slíbili jsme si, že na Bohemce nebude žádná politika, žádný rasismus, žádné vlajky států, kde se zrovna válčí. Žádný Tibet, ukrajinská vlajka."

Tak jak?

*

"Pár lidí se mě včera ptalo, co že se to děje na Bohemce, když teď na poslední chvíli (a pod tlakem některých fanoušků) ruší slavnostní promítání filmu o Romech.

Inu, já jsem jenom obyčejnej kluk ze sektoru A5, nemám s tím vůbec nic společnýho, ale neřekl bych, že u nás přibylo rasistickejch polomozků; těch vždycky bylo a je pár desítek, zhruba procento. Romové devětadevadesáti procentům bohemáků nevaděj a romskej film by v Ďolíčku nikoho svéprávnýho nepobuřoval.

Jak jsem ale v neděli po zápase pochopil, spoustu takzvanejch normálů vytočilo, že je ten film velmi výrazně spojenej s projektem HateFree Culture. Tohle znechutilo i část fanoušků, kteří mají k Romům vyloženě pozitivní vztah - ale HateFree prostě nevydejchávaj.

Na nedělním zápase byl ministr Jirka Dienstbier, určitě si to vyslechl taky, má tedy o čem přemýšlet. Pověst HateFree Culture je příšerná." FB, Tomáš Poláček

*

*

Lidé velmi dobře vnímají tu ideologickou zákeřnost, která je za rádoby čistou maskou "HateFree" ve skutečnosti ukryta. Když ale odmítají, aby se tahle manipulativní organizace infiltrovala i do jejich prostoru, okamžitě byli označeni za rasisty...

HFC totiž není jen další "neziskovka", ale přímo státem zřízená organizace, která velkou část svého úsilí absurdně věnuje vytváření obrazu nepřítele ve společnosti a nálepkování a vylučování lidí s odlišnými názory... přesně stejnému nálepkování, proti jakému má "bojovat". Čímž se dostáváme někam před rok 1989...

xV Brně to proběhlo úplně stejně

Brněnský exhibicionista dočasně okupující radnici (čti: Matěj Hollan) oznámil, že se tedy bude angažovaně promítat na stadionu v Lužánkách. Jen to nájemci stadiónu velkopansky "opomněl" oznámit, natož se ho zeptat. A to je vám najednou ticho, když lužánecký stadion Hollana s jeho velkopanskými manýry vypakoval a promítání nepovolil...

Nakonec se promítalo hned vedle, na kluzišti... a sešlo se celých 44 lidí! Přišli organizátoři a aktivisté s potřebou demonstrovat svůj postoj, Brňanům ani brněnským hooligans akce nějak nestála za pozornost. Úplně stejný přístup fanoušků jako na Bohemce.

Rasismus? Spíš problém s politruky...

Jasně, z toho plyne, že kdo chodí na fotbal, je rasista, v Praze i v Brně. A je potřeba nalít další milióny do grantů na převýchovu občanů... A nebo taky ne a za bojkotem akce je odpor k novodobým svazákům a politrukům. Jejich grantovému byznysu. Jejich pohrdání občany a necitlivým manipulacím s veřejností. Jak to říct - prostě tady to už "politici" totálně přepálili.

Fotbalové komunity jsou široká společenstva sdružující stovky naprosto různých lidí a fungující podle vlastních nepsaných pravidel. Zásadní podmínkou křehkého míru na stadiónech je, že se na fotbale bude řešit hlavně sport. Občas tam nějaký lidový politický cit spontánně prosákne angažovanými transparenty fanoušků - a samy kluby mají možnost si to regulovat.

Výchova k ideově správným postojům

Úplně jiná je situace, pokud někdo z politiků nebo institucí chce na stadióny (znovu, jako kdysi) dotlačit politiku befelem shora. Pokud to není úplný idiot, ví, s jakou odezvou se takový zásah do křehké rovnováhy fotbalového společenstva potáže... Takže aby na tom trval, musí to být populistický manipulátor, který se neštítí schválně vyvolat válku, jen aby si vytvořil svého nepřítele. Třídního nepřítele, "nácka", Žida, prostě strawmana, kterého potřebuje na vykázání výsledků a ospravedlnění své existence.

Ten ubohý film je v tom v podstatě nevinně... Měl být použit jen jako záminka k průniku jednoho typu extrémní politické agendy na další nová loviště, poté co obsadila letní hudební festivaly pro mládež... a když to neklapne, tak jako záminka pro rozdmýchání další pasivně-agresivní ublíženecké štvanice vůči další "xenofobní a rasistické" skupině obyvatel.

Ale dokud žijí lidé, kteří si pamatují povinná školní promítání a politické besídky, tahle strategie neklapne, milí mladí svazáci a politruci.

A dobrá rada nakonec:

Když tu nálepku "nácek" nalepíte na všechny kolem, nebude už nikoho strašit. Protože "nácek" bude najednou každý - táta od rodiny, sousedovic babička i školníkův pes. A pak přijde ten opravdový...

Chcete vědět víc?

http://www.hatefree.cz/blo/aktuality/1719-premiera-fcroma-bohemians

http://zpravy.aktualne.cz/regiony/praha/bohemka-zrusila-kvuli-bezpecnosti-premieru-filmu-o-romskych/r~db48a0e478e111e68d00002590604f2e/

https://www.o2sport.cz/fotbal/proc-v-dolicku-zrusili-promitatni-filmu-fc-roma-zvitezili-rasisti-tvrdi/

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/419904/na-film-o-romskych-fotbalistech-prislo-44-divaku-dokument-brnany-ani-chuligany-nezajimal.html

Autor: Eva Svobodová | pátek 23.9.2016 11:56 | karma článku: 45.36 | přečteno: 5151x

Další články blogera

Eva Svobodová

Pražská apokalypsa, den 34: Obětujte důchodce!

Lidem z té „karantény“ už fest přeskakuje. Někteří dospěli k názoru, že nechat pomřít důchodce, aby se mohlo konečně zase chodit do fitka, je vlastně OK. Protože ekonomika je důležitější.

3.4.2020 v 13:13 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Eva Svobodová

Pražská apokalypsa, den 17: Blbá nálada je tady.

Rozkazy jsou vydány, všichni připravení v zákopech s rouškami a domácí dezinfekcí čekají co přijde dál. Čas se zastavil, nejde nic plánovat, poslední dny se měnila situace každý den.To, jak si vedeme, se dozvíme nejdřív za týden.

17.3.2020 v 20:47 | Karma článku: 20.83 | Přečteno: 474 | Diskuse

Eva Svobodová

Pražská apokalypsa, den 13: jen samá pozitiva a životní jistoty!

Pátek třináctého, třináctý den koronavirové epidemie, to už si zaslouží jen samé pozitivní zprávy! Co asi?! Něco se najde... ale pravda, musí se trochu hledat :-) Zavřené hranice, ticho z EU, solidarita...

13.3.2020 v 16:43 | Karma článku: 28.98 | Přečteno: 665 | Diskuse

Eva Svobodová

Pražská apokalypsa, den 11: Světlo na konci tunelu.

Čína, Japonsko a Jižní Korea už jdou z nejhoršího, nárůst nemocných se zpomaluje. Nejvíc případů na milión obyvatel teď má Itálie. Čína už je až osmá, my stoupáme na 28. místo. Vycházející hvězdou epidemie je Německo.

11.3.2020 v 15:44 | Karma článku: 43.49 | Přečteno: 6267 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Kučera

Jak být bohatý.

Spousta lidí chce mít hodně peněz. Tak si dnes zkusíme vysvětlit, jak se k nim dostat. Chce to především mít chuť investovat, jak do podniku, tak i do znalostí.

31.5.2020 v 21:13 | Karma článku: 4.70 | Přečteno: 178 | Diskuse

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 19.59 | Přečteno: 529 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 16.51 | Přečteno: 275 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 1226 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 28.24 | Přečteno: 714 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6286

Chodím po světě, dívám se a ptám se. Jak to všechno funguje? Proč píšou noviny to, co píšou? Co bylo předtím? Jaké jsou souvislosti? A komu to prospěje?  Kdo se ptá, nezůstane hloupý. Kdo se ptá, nemusí se nechat vést a věřit. Kdo se ptá, najde svoji vlastní cestu. Jdete se mnou?

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...